Bulharsko – Varna

Varna je velice důležitým městem, vždyť je také třetím největším městem v Bulharsku vůbec. Většina turistů v Bulharsku míří právě sem. I když je město vskutku obrovské, nejsou jako v jiných velkých městech ulice zaprášené, ale pěkně udržované.

Varna – co byste měli vědět a co nevynechat při návštěve

Varna - pláž a pohled na město

zdroj: en.wikipedia.org

Zajímavosti a gastronomie

Zvláštností je, že stromy v ulicích se nezastřihávají, a tak vzhled ulic vypadá zvláštně, ale ne zanedbaně. Naopak, přítomnost zeleně ve městě vyvolává příjemý pocit. Město je plné restaurací, cukráren, kaváren a jiných podobných zařízení. Čím blíže jste k centru, tím jsou restaurace dražší, ale nepřesahují cenu např. pražských restaurací. U pláže se najíte nejlevněji.

Historie a zajímavá místa

Město je plné krásné architektury. Všude narazíte většinou na staré domy, protože za dob turecké nadvlády nebylo město nijak významné, tak se zde nestavělo. Stavět se začalo až v druhé polovině devatenáctého století. Tehdy se začaly stavět bulváry francouzského stylu. Po nabytí samostatnosti se stavělo stylem, který značně připomíná ruskou architekturu. Například katedrála na Nebevzetí je vystavěna podle vzoru samotné Petrohradské katedrály.

Turistickou atrakcí je na jihu od města Varenské jezero. Dříve bývalo sladkovodní, ale když se přišlo na to, že by bylo vhodným přístavem, bylo prokopáno k moři a teď je naplněno slanou vodou.

Kamenný les je také atrakcí, na kterou se stojí za to podívat. Jedná se o geologickou zvláštnost. Po celé této lokalitě je rozprostřena spousta sloupovitých útvarů až z třetihor. Za pozornost stojí také skalní klášter Aladža. Turistickou atrakcí přímo v centru města je Prymorskyj park. Park je údajně založen Čechem Antonem Novákem. Nachází se v něm muzea, zoo a různá akvária či výstavy. Je pravda, že kdybyste se chtěli podívat na celý park, jeden den vám stačit nebude.

Další zajímavá místa v Bulharsku: Burgas, Nesebar, Sinemorec, Primorsko, Pomorie, Zlaté písky, Slunečné pobřeží.

TIP: V parném létě se vám budou hodit užitečné tipy v článku Jak přežít horko nejen v domě, většina z nich je jednoduchých a zdarma, takže můžete během pár chvil udělat ze svého domova příjemnější místo. Pokud už nevíte kudy kam, doporučujeme zvážit pořízení mobilní klimatizace, které najdete za skvělé ceny na eshopu Vzdušín.cz.